Na današnji dan potpisana Brijunska deklaracija
0:00/103.2146671× 7. srpnja 1991. godine, sklopljen je ključni dogovor poznat kao 'Brijunska deklaracija', koji je privremeno odgodio proglašenje neovisnosti Slovenije i Hrvatske te zaustavio oružane sukobe u Sloveniji. Zašto je Brijunska deklaracija važna Delegacije Slovenije, Hrvatske i SFRJ sastale su se na Brijunima uz posredovanje
Zadnja nadopuna: 07.07.2025
1 min
Sadržaj
7. srpnja 1991. godine, sklopljen je ključni dogovor poznat kao 'Brijunska deklaracija', koji je privremeno odgodio proglašenje neovisnosti Slovenije i Hrvatske te zaustavio oružane sukobe u Sloveniji.
Zašto je Brijunska deklaracija važna
Delegacije Slovenije, Hrvatske i SFRJ sastale su se na Brijunima uz posredovanje ministara vanjskih poslova iz Europske zajednice – Hans van den Broek (Nizozemska), Jacques Poos (Luksemburg) i João de Deus Pinheiro (Portugal). Cilj je bio zaustaviti oružje, omogućiti diplomatski dijalog i dati dodatan rok za mirnu izgradnju samostalnih država.
Glavne odredbe – tri mjeseca moratorija
Potpisivanjem ove deklaracije, suspendiralo se izvršenje odluka o neovisnosti iz 25. lipnja na tri mjeseca, zaustavljen je Desetodnevni rat te uvedena je i razmjena zarobljenika. Na kraju, uvedena je i prva promatračka misija EZ (European Community Monitoring Mission - ECMM).
Među potpisnicima nalazili su se:
Franjo Tuđman, Milan Kučan, Ante Marković, Budimir Lončar, Petar Gračanin, Stjepan Mesić...
Događaji neposredno nakon deklaracije
Nakon završetka Desetodnevnog rata u Sloveniji, JNA je povučena iz Slovenije 18. srpnja, no rat u Hrvatskoj se nastavio. Između ostaloga, moratorij je istekao 8. listopada 1991. godine, kada je Hrvatski sabor konačno proglasio punu neovisnost od SFRJ-a, a Brijunska deklaracija označila je prvi korak u uključenju EU kao posrednika u jugoslavenskoj krizi.