Na današnji dan preminula francuska kemičarka i fizičarka Marie Curie
0:00/182.96551× 4. srpnja 1934. godine, preminula je Maria Skłodowska-Curie, jedna od najznačajnijih znanstvenica koja je ostavila neizbrisiv trag u fizici i kemiji. Bila je prva žena dobitnica Nobelove nagrade, i to ne jedne – već dvije, u dvjema različitim znanstvenim disciplinama. Rani život i obrazovanje Rođena je 7.
Zadnja nadopuna: 04.07.2025
2 mins
Sadržaj
4. srpnja 1934. godine, preminula je Maria Skłodowska-Curie, jedna od najznačajnijih znanstvenica koja je ostavila neizbrisiv trag u fizici i kemiji. Bila je prva žena dobitnica Nobelove nagrade, i to ne jedne – već dvije, u dvjema različitim znanstvenim disciplinama.
Rani život i obrazovanje
Rođena je 7. studenoga 1867. godine u Varšavi, u tadašnjem Ruskom Carstvu, današnjoj Poljskoj. Već od rane dobi pokazivala je izuzetnu inteligenciju i strast prema znanju, no zbog tadašnjih ograničenja za žene, obrazovanje je mogla nastaviti tek nakon što je preselila u Pariz. U Parizu je upisala studij na Sorboni, gdje je stekla diplomu iz fizike, a ubrzo zatim i iz matematike.
Zajednički znanstveni rad sa suprugom Pierrom
Ondje je upoznala i kasnije se udala za fizičara Pierrea Curieja, s kojim je dijelila i život i znanstvenu strast. Zajedno su istraživali radioaktivnost, pojam koji je upravo Maria Curie prva i uvela u znanost. Zajedno su otkrili dva nova kemijska elementa – polonij (nazvan po njezinoj rodnoj Poljskoj) i radij, koji su pokazali iznimna svojstva zračenja.
Dvostruka dobitnica Nobelove nagrade
Zbog tih otkrića, Maria i Pierre Curie, zajedno s Henriom Becquerelom, dobili su Nobelovu nagradu za fiziku 1903. godine. Nakon prerane smrti Pierrea Curieja 1906. godine, Maria je nastavila istraživanja sama te je 1911. godine dobila drugu Nobelovu nagradu, ovaj put za kemiju, čime je postala prva osoba u povijesti koja je osvojila Nobelove nagrade u dva različita znanstvena područja.
Pionirka i izvan laboratorija
Njezin rad bio je prekretnica za razumijevanje radioaktivnosti, što je kasnije imalo velik utjecaj na razvoj medicine, fizike, kemoterapije, pa čak i nuklearne energije. Osim znanstvenih doprinosa, Maria Curie bila je i pionirka u borbi za prava žena u znanosti, često se suočavajući s predrasudama i osporavanjima u tada pretežno muškom akademskom svijetu.
Doprinosi tijekom rata i kraj života
Tijekom Prvog svjetskog rata aktivno je sudjelovala u radu mobilnih radioloških jedinica, koje su spašavale tisuće ranjenika. Unatoč velikom znanstvenom uspjehu, živjela je skromno i radila neumorno, ne tražeći slavu. Preminula je 4. srpnja 1934. godine od aplastične anemije, bolesti za koju se vjeruje da je posljedica dugotrajnog izlaganja radijaciji.
Vječna ostavština
Danas se Maria Skłodowska-Curie smatra jednom od najvećih znanstvenica svih vremena. Njezino ime nosi kemijski element broj 96 – kurij (Cm), a mnoge institucije, nagrade i obrazovne ustanove diljem svijeta nazivaju se po njoj.