Na današnji dan preminuo je hrvatski pjesnik i političar Vladimir Nazor
0:00/121.904751× 19. lipnja 1949. godine u Zagrebu, u 73. godini života, preminuo je Vladimir Nazor, jedan od najvažnijih hrvatskih književnika i političkih figura 20. stoljeća. Rođen 30. svibnja 1876. u Postirima na Braču, Nazor je ostavio dubok trag u hrvatskoj književnosti, ali i povijesti, zahvaljujući svom stvaralačkom
Zadnja nadopuna: 19.06.2025
1 min
Sadržaj
19. lipnja 1949. godine u Zagrebu, u 73. godini života, preminuo je Vladimir Nazor, jedan od najvažnijih hrvatskih književnika i političkih figura 20. stoljeća.
Rođen 30. svibnja 1876. u Postirima na Braču, Nazor je ostavio dubok trag u hrvatskoj književnosti, ali i povijesti, zahvaljujući svom stvaralačkom radu i političkom angažmanu tijekom burnih razdoblja hrvatske i jugoslavenske povijesti.
Književna ostavština
Nazor je bio plodan pisac – autor brojnih pjesama, pripovijetki, romana i eseja. Posebno se ističe njegov ciklus "Hrvatski kraljevi", kao i poznata bajka "Veli Jože", koja je danas nezaobilazno štivo u hrvatskim školama. Njegova djela obilježena su domoljubljem, ljubavlju prema narodu i prirodi te humanističkim porukama.
Politički angažman i ratne godine
Tijekom Drugog svjetskog rata, Nazor je 1942. pobjegao iz Zagreba i pridružio se partizanima. Taj događaj imao je snažan simbolički značaj – pisac i akademik uzeo je stranu narodnooslobodilačke borbe, a njegov bijeg iz NDH u partizane ostao je upamćen kao politički čin otpora.
Nakon rata, Nazor je postao prvi predsjednik Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Hrvatske (ZAVNOH-a), obnašajući najvišu državnu funkciju u tadašnjoj hrvatskoj socijalističkoj vlasti unutar Jugoslavije.
Smrt
Njegova smrt označila je kraj jednog izuzetnog poglavlja hrvatske povijesti. Sahranjen je na zagrebačkom Mirogoju, a iza sebe je ostavio bogat književni i politički nasljeđe koje se i danas proučava i poštuje.
Nazorovo ime danas nose brojne škole, knjižnice i ulice diljem Hrvatske, a njegov opus i dalje živi kroz generacije čitatelja i učenika.