Na današnji dan preminuo je nadbiskup Ivan Evanđelist Šarić
0:00/125.7947081× 16. srpnja 1960. godine, u Madridu je preminuo Ivan Evanđelist Šarić, nadbiskup vrhbosanski, svećenik, pjesnik i prevoditelj. Rođen je 1871. godine u Dolcu kod Travnika, a najveći dio života proveo je u Bosni i Hercegovini, gdje je ostavio dubok, ali i podijeljen trag u vjerskom i
Zadnja nadopuna: 16.07.2025
1 min
Sadržaj
16. srpnja 1960. godine, u Madridu je preminuo Ivan Evanđelist Šarić, nadbiskup vrhbosanski, svećenik, pjesnik i prevoditelj. Rođen je 1871. godine u Dolcu kod Travnika, a najveći dio života proveo je u Bosni i Hercegovini, gdje je ostavio dubok, ali i podijeljen trag u vjerskom i društvenom životu.
Dugogodišnji vrhbosanski nadbiskup
Šarić je bio nadbiskup vrhbosanski od 1922. do 1960. godine. Tijekom svog mandata snažno se zalagao za razvoj katoličke crkve u BiH, poticao otvaranje škola, crkava i vjerskih institucija te bio jedan od vodećih intelektualaca među bosanskohercegovačkim klerom.
Bio je i pjesnik i prevoditelj, a najpoznatije mu je djelo prijevod Biblije na hrvatski jezik, objavljen 1942. godine.
Kontroverze iz vremena Drugog svjetskog rata
Ipak, Šarićev lik ostaje duboko kontroverzan zbog njegove bliskosti s ustaškim režimom tijekom NDH. Otvoreno je podržavao vlasti Ante Pavelića, a u svojim tekstovima pozivao je na vjerski fanatizam i potporu režimu, što mu je donijelo oštre kritike tijekom i nakon rata. Neki njegovi javni istupi bili su protumačeni kao poticanje na netrpeljivost i nasilje, zbog čega je ostao povijesno osporavana osoba.
Smrt
Nakon povlačenja ustaških vlasti i dolaska partizana, Šarić je napustio Sarajevo u proljeće 1945. godine i otišao u egzil. Preminuo je u Madridu, gdje je i pokopan. Tijekom komunističkog razdoblja u Jugoslaviji, njegov rad i uloga u društvu bili su marginalizirani, a pristup njegovim djelima znatno ograničen.
Danas se Šarićeva ostavština promatra kroz dvostruku prizmu: kao znanstvenik, prevoditelj i vjerski vođa te kao vjerski autoritet koji je podržavao jedan od najtamnijih režima u povijesti regije.