Na današnji dan prije 100 godina objavljena knjiga koja je promijenila tijek svjetske povijesti

0:00/158.8034171× 18. srpnja 1925. godine, u Njemačkoj je objavljena knjiga „Mein Kampf“ ("Moja Borba"), autora Adolfa Hitlera. Napisana tijekom njegova boravka u zatvoru nakon neuspjelog puča u Münchenu 1923. godine, ova knjiga spoj je autobiografije i političkog manifesta, a s vremenom je postala temeljna ideološka

Zadnja nadopuna: 18.07.2025 2 mins

Na današnji dan prije 100 godina objavljena knjiga koja je promijenila tijek svjetske povijesti

audio-thumbnail
0:00
/158.803417

18. srpnja 1925. godine, u Njemačkoj je objavljena knjiga „Mein Kampf“ ("Moja Borba"), autora Adolfa Hitlera. Napisana tijekom njegova boravka u zatvoru nakon neuspjelog puča u Münchenu 1923. godine, ova knjiga spoj je autobiografije i političkog manifesta, a s vremenom je postala temeljna ideološka osnova nacističkog režima.

Sadržaj pun mržnje i ekspanzionističkih ideja

U knjizi Hitler detaljno iznosi svoja uvjerenja o njemačkom nacionalizmu, rasnoj superiornosti, antisemitizmu i nužnosti teritorijalnog širenja Njemačke, posebice prema istoku. Jedna od ključnih teza bila je potreba za osiguranjem „Lebensrauma“ (životnog prostora) za njemački narod.

Posebno mjesto zauzimaju teorije o "židovskoj prijetnji", kojom Hitler nastoji objasniti sve društvene i gospodarske probleme Njemačke nakon Prvog svjetskog rata. Ovakve su ideje kasnije pretočene u brutalnu politiku progona i uništenja milijuna ljudi tijekom Holokausta.

Zagovaranje diktature i propagande

Hitler u „Mein Kampfu“ zagovara totalitarnu državu s apsolutnom vlašću jednog vođe – Führera – te ističe važnost propagande u oblikovanju javnog mišljenja i kontrole nad masama. Knjiga sadrži i snažnu osudu komunizma, koji autor prikazuje kao smrtnu prijetnju njemačkom društvu, tvrdeći da je i on dio navodne židovske zavjere.

Utjecaj i nasljeđe

Nakon što je nacistička stranka preuzela vlast 1933. godine, knjiga je postala gotovo obavezna literatura. Milijuni primjeraka podijeljeni su državnim službenicima, vojnicima, pa čak i mladencima. „Mein Kampf“ time je postao ključni alat u širenju nacističke ideologije.

Nakon Drugog svjetskog rata, knjiga je desetljećima bila zabranjena za tiskanje u Njemačkoj. Danas se može naći u komentiranim i edukativnim izdanjima, s ciljem povijesne analize i razumijevanja mehanizama koji su doveli do jedne od najvećih tragedija u ljudskoj povijesti.

Povijesno upozorenje

Objava „Mein Kampfa“ 1925. godine označila je početak širenja ideologije koja će uskoro gurnuti svijet u rat globalnih razmjera. Danas se ta knjiga promatra kao povijesno upozorenje – svjedočanstvo o tome kamo mogu odvesti mržnja, netolerancija i ekstremizam kada se spoje s političkom moći.

kraj