Na današnji dan ubijeni hrvatski publicisti Božidar Adžija i Otokar Keršovani
0:00/134.6256671× 9. srpnja 1941. godine, poginuli su dvojica najistaknutijih marksističkih mislilaca u Hrvatskoj tijekom međuratnog razdoblja - Božidar Adžija i Otokar Keršovani. Božidar Adžija – socijalist, publicist i borac za radnička prava Božidar Adžija rođen je 1890. godine u Drnišu. Bio je pravnik, socijalist i politički aktivist, poznat
Zadnja nadopuna: 09.07.2025
2 mins
Sadržaj
9. srpnja 1941. godine, poginuli su dvojica najistaknutijih marksističkih mislilaca u Hrvatskoj tijekom međuratnog razdoblja - Božidar Adžija i Otokar Keršovani.
Božidar Adžija – socijalist, publicist i borac za radnička prava
Božidar Adžija rođen je 1890. godine u Drnišu. Bio je pravnik, socijalist i politički aktivist, poznat po svom djelovanju u korist radnika i obespravljenih. Tijekom Prvoga svjetskog rata bio je mobiliziran u austro-ugarsku vojsku, a nakon rata se priključio radničkom pokretu te djelovao kao novinar i publicist, zagovarajući ideje socijalne pravde i antifašizma.
Smrt
Po uspostavi Nezavisne Države Hrvatske 1941. godine, Adžija je kao poznati ljevičar bio uhićen i zatvoren. Ustaške vlasti su ga, zajedno s još nekolicinom antifašista, pogubile 9. srpnja 1941. godine u znak odmazde zbog otpora koji se počeo širiti među narodom.
Heroj Jugoslavije
Adžija je kasnije proglašen narodnim herojem Jugoslavije, a njegovo ime nosile su ulice, škole i kulturne ustanove diljem bivše države.
Otokar Keršovani – novinar, intelektualac i borac protiv ustaškog režima
Otokar Keršovani rođen je 1902. godine u Trstu. Nakon školovanja u Pazinu i Zagrebu, Keršovani je postao novinar i kritičar režima Kraljevine Jugoslavije, zbog čega je često bio izložen progonima. Pisao je za različite listove, a isticao se svojim antifašističkim uvjerenjima i borbom za slobodu govora i ljudska prava.
Smrt
Zbog komunističke aktivnosti, i on je bio uhićen nakon osnutka NDH, te zatvoren u ustaškom zatvoru u Kerestincu. Zajedno s Božidarom Adžijom i drugim zatvorenicima, pogubljen je 9. srpnja 1941. godine.
Simbol otpora fašizmu
Poput Adžije, i Otokar Keršovani postao je simbol borbe protiv fašizma, a u bivšoj Jugoslaviji nosio je status narodnog heroja.