Održani 59. Đakovački vezovi u srcu Slavonije
0:00/138.329751× Đakovo je od 4. do 6. srpnja bio domaćin 59. Đakovačkih vezova, najveće hrvatske manifestacije izvornog folklora i tradicije, koja svake godine pokreće hogijskih program i okuplja desetke tisuća ljudi. Tradicionalno otvorenje Otvaranje pod geslom “Šokačko se razigralo kolo” održano je ispred Katedrale sv. Petra u
Zadnja nadopuna: 06.07.2025
2 mins
Sadržaj
Đakovo je od 4. do 6. srpnja bio domaćin 59. Đakovačkih vezova, najveće hrvatske manifestacije izvornog folklora i tradicije, koja svake godine pokreće hogijskih program i okuplja desetke tisuća ljudi.
Tradicionalno otvorenje
Otvaranje pod geslom “Šokačko se razigralo kolo” održano je ispred Katedrale sv. Petra u petak navečer, uz autorski program dramaturga Mirka Ćurića i redatelja Darka Milasa. U programu su sudjelovali glumci, vokalni solisti, tamburaški sastavi, KUD-ovi, pa čak i lipicanci iz Državne ergele Đakovo.
Predvoditelji i uzvanici
Manifestaciju su otvorili gradonačelnik Đakova Marin Mandarić i županica Osječko-baranjske županije Nataša Tramišak, uz prisustvo potpredsjednika Vlade i ministra poljoprivrede Davora Vlajčića, gradonačelnika Osijeka Ivana Radića, đakovačko-osječkog nadbiskupa Đure Hranića i drugih uzvanih dužnosnika.
Kulminacija vikenda: mimohod i smotre
Glavni događaj ove godine bila je povorka folklornih skupina, svatovskih zaprega i jahača okupila je više od 2 200 sudionika pred mnoštvo publike.
Nedjeljna povorka ostvarila je očekivani kulturološki utjecaj, dok su istog dana održane smotre folklora Hrvatske, Slavonije, Baranje i Srijema, te završni glazbeno-scenski program ‘Slavonijo zemljo plemenita’ uz izbor najboljih nošnji i nastupe ansambla Žeteoci, grupe Royal i Miroslava Škore.
Program vrvi folklornim i glazbenim sadržajima
Više od 10 000 izvođača sudjelovalo je na ovoj 59. smotri, uključujući i međunarodne skupine, tamburaške sastave i konjičke ekipe s hipodroma.
Što su Đakovački vezovi?
Održavaju se od 1967. i danas predstavljaju najveću hrvatsku folklornu smotru, s međunarodnim sudjelovanjem, pokazujući nošnje, običaje, glazbu i gastronomiju Slavonije, Baranje i Srijema. U 2023. godini proglašeni su “Turističkim događajem godine”, potvrđujući kulturni i identitetski značaj.



