'Stop Destroying Videogames' – EU građanska inicijativa za zaštitu gaminga

0:00/148.1295421× U tijeku je Europska građanska inicijativa pod nazivom “Stop Destroying Videogames”, koja se bori protiv sve češće prakse izdavača da korisnicima onemoguće pristup videoigrama koje su već platili. Ta praksa uključuje trajno gašenje servera ili uklanjanje funkcionalnosti igre, čime kupci ostaju bez mogućnosti igranja sadržaja koji

Zadnja nadopuna: 25.06.2025 2 mins

'Stop Destroying Videogames' – EU građanska inicijativa za zaštitu gaminga

audio-thumbnail
0:00
/148.129542

U tijeku je Europska građanska inicijativa pod nazivom “Stop Destroying Videogames”, koja se bori protiv sve češće prakse izdavača da korisnicima onemoguće pristup videoigrama koje su već platili. Ta praksa uključuje trajno gašenje servera ili uklanjanje funkcionalnosti igre, čime kupci ostaju bez mogućnosti igranja sadržaja koji su legalno stekli.

Što inicijativa zagovara?

Inicijativa traži da se u europsko zakonodavstvo uvede obveza za izdavače da, u slučaju gašenja igre, korisnicima omoguće nastavak igranja putem razumnog rješenja – primjerice offline verzije ili lokalnog pokretanja igre. Njezin cilj nije zadiranje u prava intelektualnog vlasništva izdavača, već zaštita osnovnog prava potrošača da koriste proizvod koji su kupili.

Gdje je sve stalo?

Do sada je prikupljeno više od 450.000 potpisa, ali za pokretanje zakonodavnog procesa potrebno je prikupiti najmanje milijun potpisa iz najmanje sedam zemalja članica EU. Rok za prikupljanje potpisa je 31. srpnja 2025., što znači da je od danas preostalo još točno mjesec dana. Ako se postigne potrebni broj, Europska komisija bit će dužna razmotriti prijedlog i očitovati se.

Zašto je ovo važno za igrače?

Mnoge moderne videoigre zahtijevaju stalnu internetsku vezu i oslanjaju se na servere izdavača. Kada ti serveri prestanu raditi, igra često postaje potpuno neupotrebljiva. Time korisnik gubi pristup proizvodu za koji je platio, što može uključivati i desetke sati igre, uloženi trud i dodatna plaćanja unutar igre. Kao primjer se navodi Ubisoftova igra The Crew, koja je, nakon što je izgubila podršku, postala potpuno nedostupna čak i onima koji su je legalno kupili.

Kako možeš pomoći?

Svatko tko ima pravo glasa u nekoj od zemalja članica EU može potpisati inicijativu putem službene stranice Europske komisije. Potpisivanje traje manje od jedne minute i ne zahtijeva registraciju. Osim osobnog potpisa, građani mogu pomoći širenjem informacija o inicijativi putem društvenih mreža, foruma i među prijateljima. Važno je što više ljudi osvijestiti da se ne radi samo o videoigrama, već o digitalnim potrošačkim pravima.

kraj